סוד ההצלחה של מערכות יחסים יציבות ~או~ איך לעשות "איזון גלגלים" למערכת היחסים שלכם

כולנו מנהלים עשרות מערכות יחסים ברמות שונות בחיים מערכות יחסים קרובות ואינטימיות, משפחתיות, חבריות, עסקיות, קרובות ורחוקות, ואפילו מערכות יחסים עם כסף ועם זמן.

האגדה הכי רווחת של מערכות יחסים היא – שמערכת יחסים טובה וקרובה באמת היא כזאת שבאה בטבעיות ולא צריך לעבוד עליה. האמת, הלוואי שזה היה אפשרי – פשוט לנהל מערכות יחסים תומכות, עמוקות ויציבות בלי שנצטרך להשקיע בתחזוקה שלהן.

העניין הוא, שגם אם איפשהו עמוק בפנים אתם מבינים, שמערכת יחסים היא דבר שצריך לעבוד עליו, לטפל בו, לטפח ולהצמיח אותו כדי שיעבוד היטב וישתמר לאורך זמן – רוב האנשים לא משקיעים מספיק בטיפוח ובשימור מערכות היחסים שלהם, וחווים שחיקה, ריחוק וחוסר יציבות בתקופות מסוימות.

כמנחה ומטפלת בתקשורת מקרבת מגיעים אליי באופן טבעי לקוחות שמבקשים לשקם את מערכת היחסים שלהם – הזוגית, עם הילד, עם חברה / שותפה או עם עצמם. לצערי, בדרך-כלל זה קורה כשהאדמה כבר בוערת מתחת למערכת היחסים שלהם – כששומעים כבר את הצעקות מבעד לחלון, כשהילד מתנכר אליהם ומפסיק לדבר איתם, כשיש ברקע איומים של פירוק ופרידה, או כשסף הכאב ההדדי נהייה בלתי נסבל.

במצבים האלו הכאב כל-כך חזק, שקשה לשאת אותו, וכדי לטפל צריך התגייסות מיוחדת ועזרה ראשונה מיידית להצלת המצב. במצב הזה, האמון, שהוא אבן היסוד של מערכת היחסים כבר מאוד נפגע, וקיימים כל-כך הרבה מחלוקות ופלונטרים, שזה לא שתמיד אי אפשר להתיר אותם אבל זה הרבה יותר מסובך וכואב (ויקר) מאשר היו יכולים להיות אילו היינו מטפלים בהם כשהיו קטנים יותר.

אז מה לעשות במצב כזה?

אם יש עצה אחת ממש טובה שכדאי לכם לאמץ לכל מערכת יחסים שחשובה לכם היא – התייחסו למערכת היחסים שלכם כמו אל המכונית שלכם. ואם המכונית קצת מוזנחת, ראו זאת כסימן לכך שאתם יוצאים מאיזון. אדבר על כך בפוסט הבא שלי – "סימנים לכך שמערכת היחסים שלך יוצאת מאיזון".

אז בהנחה שיש לכם מכונית שאתם שומרים עליה ונוהגים עליה בלי דאגות –

לא יעלה על דעתכם לנסוע, בוודאי לא עם ילדים, במכונית שלא עברה תחזוקה שוטפת, טיפול או טסט. נכון? כי המחיר הממשי של מכונית שאינה מתוחזקת כראוי יכול להיות קטלני. בנוסף, עליכם למלא אותה בדלק באופן שוטף ובכלל לא מומלץ לנסוע על טיפות הדלק האחרונות שלה לאורך זמן – כי או שתתקעו או שהמשקעים שהצטברו לאורך הזמן במיכל הדלק
עלולים לעבור למנוע ולפגוע במערכות הפנימיות שלה.

בדיוק באותו אופן התייחסו למערכת היחסים שלכם –

1 – תדלקו אותה באופן שוטף – בבילוי משותף, באינטימיות, בשיתופים מהלב ובשיחות עומק.
כשנולד ילד במשפחה הנטייה המיידית היא להפסיק להשקיע בזוגיות
כשיש לכם עומס ולחץ בעבודה זה בא על חשבון המשפחה
כשנולד ילד שני אז הרבה פחות שמים דגש על בילוי ייחודי לכל אחד מהם
כשאתם סובלים מדכדוך, מנפילת אנרגיות או מעייפות לא בא לכם לראות חברים
כשאתם לא מתוגמלים מספיק אין לכם רצון או כוח להשקיע בקריירה
והרשימה נמשכת עד אינסוף.

הרעיון העיקרי כאן הוא – שכשמשהו קורה, לא משנה באיזה תחום, הדבר הראשון להיפגע זה התדלוק השוטף של מערכות היחסים. פשוט שוכחים לשים דלק.
ובדיוק כמו במכונית – הדלק של מערכת היחסים הוא זה שאחראי על ההתפתחות והצמיחה שלה. אם אתם מתנהלים במשך שבועות או חודשים ארוכים על טיפות הדלק האחרונות סופו של דבר הוא, שליבת מערכת היחסים שלכם תיפגם. תאבדו בה עניין ותיצרו ריחוק וניכור.

2 – שימרו על תחזוקה וטיפולים שוטפים – על-ידי זמן אמפתיה וליבון בעיות.
אגדה רווחת היא, שמערכות יחסים טובות ויציבות הם כאלו שאין בהם מריבות, חילוקי-דעות, אי-הסכמות וקונפליקטים. האמת היא – שפשוט אין כזה דבר. בכל סוג של יחסים אישיים, עסקיים, ועם עצמנו, תמיד יגיע רגע שבו ניתקל בדילמה או אי-הסכמה כלשהי. מעצם היותנו בני אנוש אנחנו רואים דברים שונה, תפיסת העולם ונקודות המבט שלנו שונות ויגיע רגע כזה של חילוקי-דעות וקונפליקטים. כשזה קורה, חשוב שתעשו שני דברים – אחד- טפלו במחלוקות כשהן עדיין קטנות, כשהיחסים טובים וכשיש ביניכם אמון. הקדישו זמן לדבר על האתגרים שעולים ואל תבטלו אותו לעולם.

3 – הגיעו מוכנים אל הטסט
במהלך הזמן כל מערכת יחסים תיתקל באתגרים ובמבחנים ליחסים שלכם. בדיוק כמו שמכונית מגיעה אל "הטסט", רצוי שגם אתם תגיעו מוכנים אל הרגעים או התקופות האלו. ציידו את עצמכם בתפישת עולם שמשמרת קרבה ואותנטיות ולמדו את עצמכם איך לריב מבלי לפגוע באמון. מערכות יחסים שבהם שני הצדדים יודעים לריב מבלי ליצור פגיעה חמורה ומצליחים לצאת מחוזקים מהפגיעה, הן מערכות יחסים חזקות, יציבות שמחזיקות מעמד שנים רבות.

4 – ומה עושים כשמכונית התקלקלה או לא עברה את הטסט?
בדרך-כלל לא תשימו אותה במגרש חניה ותשכחו ממנה לחודשים קדימה. נכון? ברור הרי שהבעיה שלה לא תעלם וחוסר הפעילות עלול להוציא אותה מכלל שימוש. בדיוק באותו אופן אל "תקברו" את הנושאים תחת השגרה היומיומית ותספרו לעצמכם שעדיף לא לדבר ושמתישהו זה ייפתר מעצמו. כי זה לא יקרה. הנטייה של נושאי-מריבה היא שהם מתעוררים לחיים בדיוק אבל בדיוק בעיתוי שהכי לא נכון לכם. לכן אם אתם חווים אי-נוחות, עצב, כאב או קושי במערכת יחסים כלשהי שלהם, וודאו שאתם מטפלים בהם כדי שתוכלו להיעזר בה בדיוק כשאתם הכי זקוקים לעזרה, לתמיכה, לחברות ולתחושה שאתם לא לבד.

 

עד כאן. ועכשיו אשמח לשמוע מכם. מוזמנים לכתוב תגובות ושיתופים. אשמח לשמוע מה אתם עושים כשמערכת היחסים שלכם יוצאת מאיזון.

להתראות,
יעל ארבל

יש לכם שאלה? רוצים להגיב ולשתף? - מוזמנים בשמחה!

הצעות מיוחדות - הצעות מיוחדות - הצעות מיוחדות
====================================================
רוצים לשפר את מערכת היחסים שלכם עם זמן, להספיק המון בעבודה ולא על חשבון המשפחה?
ערכת תכנון שנתי master-plan מעודכנת לשנת 2015 תעזור לכם להפוך את השנה שלכם לאפקטיבית יותר כלי ניהולי שימושי לעצמאיים ומנהלים שיעשה לכם סדר בכל הפרויקטים שלכם. לחצו כאן לפרטים ולרכישה
מחפשים לשפר את מערכת היחסים במשפחה ועם הילדים?
קורס הורות מהלב - לחוות הורות מקרבת ומשפחה רגועה, יציבה ושמחה.
עם קורס בונוס במתנה - יסודות בתקשורת מקרבת.
לחצו כאן לפרטים נוספים ולרכישה

רוצים להגיב? מוזמנים בשמחה - שלח/שלחי תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>